pondělí 25. června 2012

Windows Phone sejmul i Nokii

Nechci si hrát na nějakého přemoudrého komentátora. Zanedbanost mého blogu ostatně svědčí o tom, že si své dojmy nechávám většinou pro sebe. Nicméně to, co se v oblasti IT událo minulý týden, je natolik komické, že mne to po dlouhé době opět přimělo obnažit svojí mozkovou kůru před okolním světem. Pravda, mohl bych jen odcitovat článek ze SmartMania.cz nebo nalinkovat video z MobilMania.cz, které se tomuto tématu věnují. Nakonec jsem se ale rozhodl, že nedávné události vylíčím po svém s důrazem na širší kontext, který celou situaci povyšuje do té míry, že by vás ani biják pod taktovkou Shana Blacka se Sascha Baron Cohenen a Johnny Knoxvillem v hlavních rolích nepobavil víc. Vlastně by se to všechno dalo sesumírovat i do stručného konstatování, že tonoucí Microsoft stáhl už tak notně přidušenou Nokii úplně ke dnu a jejich vrchní fanboy Hulán to ještě oslavuje (přejít na mojí reakci). Jistě se ale mezi námi najdou i fajnšmekři, kteří si rádi celý příběh vychutnají v celém svém rozměru (vynechat), chronologicky a včetně těch nejmenších detailů. Jelikož sám tak trochu spadám mezi podobně škodolibé jedince, pokusím se nám všem dopřát ono potěšení. :-)


Smoked by Windows Phone - Sejmul mě Windows Phone

Historické shrnutí

Takže, Ježíš se narodil přesně... Ehm, začněme raději až o dva tisíce let později popisem situace z přelomu století. Mobilní telefony přestávají být výsadou manažerů a zejména díky klesající ceně se začínají masivně rozšiřovat i mezi lidmi s průměrnými příjmy. Lídrem na trhu se díky dlouhé tradici a jednoduchosti obsluhy svých zařízení stává finská společnost Nokia, která si navzdory rostoucí konkurenci poměrně stabilně udržuje zhruba třicetiprocentní podíl na celosvětovém trhu.


  ▌  1) Historické shrnutí
  ▌
  ▌  2) Nokia se transformuje
  ▌
  ▌  3) Ve dvou se to lépe táhne?
  ▌
  ▌  4) Události posledních dnů
  ▌
  ▌  5) Hulán všemu nasadil korunu
  ▌
  ▌  6) Závěrečné poznatky


Následně dochází k pádu dvojčat, invazi spojeneckých jednotek do Iráku a Hurikán Katrina připravuje o život téměř dva tisíce obyvatel amerického kontinentu. Na tom, že každý třetí prodaný telefon nese logo Nokia, to ale mění pramálo. Jenom low-endových modelů řady 1000 se v tomto období prodá přes tři čtvrtě miliardy kusů.

Začíná se rýsovat revoluce, kterou branže nepamatuje od doby, kdy se přenosné telefony přesunuly z majitelovy náruče do kapsy u kalhot.

9. leden 2007. Společnost Apple, z globálního hlediska minoritní prodejce prémiových počítačů a hudebních přehrávačů, představuje prostřednictvím svého CEO Steva Jobse své nejmladší dítko - iPhone. Zahájení prodeje: už červen téhož roku. Přístroje, kombinující již samozřejmé komunikační funkce s těmi nadstandardními, především multimediálními, už jsou na trhu roky. Ani koncept dotykové obrazovky není zdaleka nový. Apple však využívá neschopnosti výrobců inovovat uživatelská rozhraní, oprašuje již známá řešení v pravý čas a také přidává trochu toho svého "wow" efektu, kterým je tolik pověstný. Začíná se rýsovat revoluce, kterou toto průmyslové odvětví nepamatuje od doby, kdy se přenosné telefony přesunuly z majitelovy náruče do kapsy u kalhot. Všeobecnému nadšení ale brání cena, která se i po dotaci od operátora (zprvu bylo nutné s ním uzavřit smlouvu na paušální tarif) vyšplhala na vysokých 499 dolarů za základní model, a upřednostnění amerického zákazníka, když prodej v jiných koutech světa bude zahájen až koncem roku.



Steve Jobs v San Franciscu představuje první iPhone

V minulosti už bylo k vidění mnoho technologických zázraků, ale pravidla trhu jsou nevyzpytatelná, a tak si ostatní výrobci případnou paniku překládají až na okamžik konfrontace odvážné cenové strategie a - každý dolar přepočítávajících - zákazníků....

Ještě než se iPhone dostává na největší evropské trhy, už trhá prodejní rekordy. Jen do desátého září se ho prodá na milión kusů.

Jakoby setrvačností si Nokia do konce roku 2007 ještě stíhá sáhnout na svoje historické maximum, když symbolicky překročuje čtyřicetiprocentní hranici podílu na trhu. Kdyby ale tehdy Finové alespoň tušili, že od tohoto momentu to s nimi už půjde jen a pouze z kopce, radovali by se jistě méně. Na Wall Street tou dobou svítila u gastronomické zkratky NOK hodnota 40 (dolarů za akcii).

Nokia se transformuje

Jak již bylo naznačeno, v technologickém směru vlastně není iPhone až tolik převratný. Naprosto zaostává v kvalitě pořizovaných fotografií, zatímco Nokia chrlí jeden skvělý fotomobil za druhým. Zpočátku není připravený na rozšíření od třetích stran - v softwarové výbavě by jej trumfl libovolný telefon vybavený Windows Mobile. Dokonce ani neumí pracovat s MMS. Na stav trhu má ale jeho příchod vliv bez přehánění gigantický. Zatím nikomu se totiž do té doby nedaří přesvědčit masy, že se nelze spokojit s obyčejným telefonem za pět tisíc korun, který kromě volání a posílání SMS nic víc neumí. Ten pravý business se začíná přenášet z nižších tříd do těch vyšších.



Někteří zašli s "inspirací" až tak daleko, že je Apple žaloval

A zatímco konkurence se ujímá kopírování iPhonu horem spodem, ve Finsku mají plné ruce práce, aby se alespoň přiblížili nastolenému trendu, když jejich dosavadní úspěch spočíval zejména v tom prodat za co nejméně, ale o to více. Místo na výsluní si obsazují přístroje s operačními systémy iOS (Apple iPhone) a Google Android (různí výrobci) a Nokia jen přihlíží, když vrcholem jejího snažení je většinou telefon na platformě Symbian, který může v některých oblastech sebevíce excelovat, ale zastaralý operační systém, poprvé nasazený roku 2001, mu vždy podráží nohy.

Kapitolou samo o sobě je model Nokia N900 z roku 2009. Už díky hardwarové QWERTZ klávesnici je zřejmé, že nejde o přímou konkurenci iPhonu, ale i tak má jeho zmínka v kontextu tohoto článku svůj význam. Na tomto telefonu totiž Nokia poprvé aplikuje svojí dodnes trvající marketingovou strategii. Zatímco v minulosti značka vyznávala heslo "Connecting People" podpořené laskavým tématem a o něco později se zapsala do podvědomí hudebně zaměřenými modely řady XpressMusic, nejnovější taktika, jak "nalákat" zákazníka, by se dala popsat asi jako "Ke každému našemu telefonu získáte zdarma certifikát, který slavnostně garantuje, že vás zakrátko pošleme do hajzlu". N900 je totiž prvním a zároveň posledním telefonem, který využívá platformu Maemo 5. Ta má jako jedna z mála potenciál do bojů o trůn zasáhnout. Nokia jí ale nekompromisně zařízne, a to i přesto, že její výdaje poprvé v novodobé historii převyšují příjmy.

Nejnovější taktika by se dala popsat jako
"Ke každému telefonu získáte certifikát,
který garantuje, že vás zakrátko
pošleme do hajzlu".

Uvedením iPadu v dubnu 2010 započíná ten samý Apple, který stojí za iPhonem (tou dobou už ve třetí generaci), de-facto monopolní tažení v lukrativní oblasti tabletů, jak je známe dnes. Tím posiluje i pozici iPhonu, neboť iPad sdílí platformu iOS. O několik měsíců později, v září 2010, poprvé nastupuje na pozici CEO Nokie člověk jiné než finské národnosti, a sice bývalý šéf obchodní divize Microsoftu a rozený Kanaďan Stephen Elop. Ještě téhož roku redmondský Microsoft, vedeným Elopovým jmenovcem Stevem Ballmerem, přichází s vlastním mobilním operačním systémem Windows Phone 7, následovníkem osvědčených Windows Mobile 6.5 pro náročnější uživatele, a připojuje se do už tak přeplněného závodu, jehož hlavní cenou není nic jiného než skalpovaný iPhone.


Řada XpressMusic (na obrázku model 5730) pokračuje řadou X

Ve dvou se to lépe táhne?

Vědomi si své velké ztráty na čelo pelotonu, Microsoft a Nokia v souladu s rčením "Víc hlav víc ví" skládá síly, když zkraje roku 2011 ohlašuje partnerství. Vzhledem k sebedestruktivnosti obou firem v posledních letech by se ale chtělo říci spíše "Víc ňoumů víc pokoní". Nokia se po zásluze potácí v historicky nejhlubší krizi, když hodnota akcii padá na 10 dolarů za kus, což znamená čtyřnásobný propad oproti situaci před čtyřmi roky.

V průběhu roku 2011 Microsoft oficiálně vyhlašuje válku iPadu. Vítězství prý dosáhne díky hybridnímu operačnímu systému Windows 8. Ten netradičně kombinuje uživatelské prostředí vhodné pro myš a klávesnici s prostředím dotykovým.

29. září téhož roku nasazuje do boje finská stáj špičkový model Nokia N9, který byl ve vývoji ještě před uzavření paktu s Microsoftem. Operační systémy chytrých telefonů zaznamenávají přírůstek, když N9 poprvé vyrukuje s platformou MeeGo. Vzhledem k rýsující se nadějné budoucnosti s partnerem z Redmondu však dochází i v tomto případě k umrtvení vývoje, a tak N9 zůstává v souladu s aktuálním mottem společnosti jejím prvním a zároveň posledním zástupcem.


Modely Nokia N9, Lumia 800 a Lumia 900 jsou k nerozeznání

Veškerý osud Nokie nejen ve světě smarphonů nyní leží v rukou Windows Phone 7. Naději přiživuje nesplněné očekávání páté generace iPhonu - Apple 1. října 2011 představuje ke zklamání i skalních fandů pouze evoluci té čtvrté.

Čekání netrvá dlouho, když první výsledek finsko-americké spolupráce spatřuje světlo světa ještě před zamořením vzduchu pyrotechnickými zplodinami a intoxikací miliónů lidských organismů alkoholem. Na pulty obchodů nejzásadnějších evropských trhů se dostává "první skutečná Windows Phone" zařízení, mainstreamová Nokia Lumia 800 a její levnější sestra Lumia 710. Startuje masivní reklamní kampaň podpořená pozitivními ohlasy technicky zaměřených médií.

Dostáváme do letoška, a tak již jen telegraficky. 26. ledna 2012 statistiky hlásí nečekaný milión prodaných Lumií. Světlá budoucnost bývalého ekonomického tahouna skandinávského poloostrova se pomalu začíná naplňovat, byť náročná stavba skulptury Elopa v nadživotní velikosti, jak si třese rukou se stejně naddimenzovaným Ballmerem (lze vůbec ještě zvětšit?), je teprve v základech. Na trh se chystá nejvyšší model Lumia 900. Proslýchá se, že sebevědomý Microsoft kutí aktualizaci Windows Phone 8 se zásadními vylepšeními. Devítistovkový model přichází na americký trh. Co na tom, že po Lumii 800 jde už o druhou recyklaci designu N9 - recenze se předhání v superlativech. Ke třem spolubojovníkům se přidává další, tentokrát cenově nejdostupnější Lumia 610.

Události posledních dnů

A jsme již v nedávné minulosti, přesněji v měsíci červnu. To, že restrukturalizace nese ovoce až v dlouhodobém měřítku, ukazuje nedávné zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál roku: Nokii poprvé po čtrnácti letech předběhl v objemu výroby Samsung. Nic není ztracené: nacházíme se v období, kdy technologické špičky seznamují veřejnost se svými plány do budoucna...


Surface by Nokii slušel - podívejte se na tu škálu barev!

A tak Google představuje své trojrozměrné mapy a Apple startem WWDC 2012 vstupuje do nové éry, kdy se již nemůže spolehnout na dravost svého zakladatele. 19. 6. 2012 se ale prezentéru chopí Microsoft a dostává své pošramocené pověsti, když odstartuje sérii vystoupení, která veškeré naděje slibné "mobilní" aliance rozprašuje. Ano, oním začátkem je Surface. Místo toho, aby produkt logicky "přenechal" své sesterské společnosti (byť jen na oko), která již v minulosti na trhu s tablety a notebooky působila, sobecky a naprosto nelogicky si jej nechává pro sebe. Připomeňme, že Microsoft je (jak již sám název společnosti napovídá) primárně softwarová společnost a hardware pro ní byl díky úzkým vztahům s OEM partnery vždy jen okrajovým zájmem (a zřídkakdy plodným). A sbírající se Nokia, její nejbližší parťák ve výrobě mobilního hardwaru, nyní potřebuje inovace jako sůl. Tento krok ale přímo poškozuje i samotný Microsoft, který dlouhodobě čelí kritice, že je i v případě funkčně vydařených produktů marketingově impotentní a jeho produktové portfolio nepřehledné: název Surface už v minulosti nesl jeho zcela odlišný produkt, který byl přejmenován na PixelSense; už samy o sobě nekonsistentní Windows 8 vyjdou na dvou různých, vnitřní architekturou nekompatibilních platformách, a sice na ARMové pod matoucím označením Windows RunTime a desktopové x86-64 pod svým skutečným jménem; zatímco na ARMu bude v základu přítomný balík Office, na x86 nikoliv; zatímco na ARMu nepůjde desktopové rozhraní vůbec rozšiřovat o aplikace třetích stran, x86 je zpětně kompatibilní s programy pro starší Windows; namísto zdokonalování tradičního softwarového multimediálního přehrávače Windows Media Player bokem vyvíjí Zune, který je z většiny funkčně shodný; název Zune nebyl vždy spjatý se světem softwaru, neboť se pod touto značkou (ne)prodávaly hardwarové multimediální přehrávače; z nedávno uniklého dokumentu je patrné, že má Microsoft záměr uvést následovníka herní konzole Xbox 360 pod názvem Xbox 720, což na první pohled dává smysl, ale na ten druhý nikoliv, neboť číslo 720 (1280x720, 720i, 720p) je již léta spojeno s poloviční kvalitou tzv. Full High Definition (1920x1080, 1080i, 1080p) obrazového materiálu, přitom konzole plné rozlišení dozajista zvládne.

Microsoft dlouhodobě čelí kritice, že je marketingově impotentní a jeho portfolio nepřehledné.

Zdaleka nejsme u konce. "Týden zkázy" pokračuje následujícím dnem. 20.06.2012 totiž Microsoft představuje očekávaný Windows Phone 8 s kódovým označením Apollo. Ten dotahuje konkurenci přidáním podpory pro technologii NFC, vícejádrových procesorů a vyšších rozlišení displaye pro budoucí zařízení, ale hlavně zásadním způsobem obohacuje dosavadní funkce a vestavěné aplikace. Uživatelské prostředí obohatí například Skype integrací, novou verzí Internet Exploreru a, ehm, všem telefonům bez ohledu na výrobce zpřístupní Nokia Mapy. Ano, ty exkluzivní Nokia Mapy, které dosud v honu na zákazníka finského výrobce zásadně zvýhodňovaly před konkurencí! Jako by to ale nestačilo, závěrem se naplňují i ta nejčernější očekávání - ani ty nejlepší telefony se starou verzí nepůjdou na tu novou aktualizovat! Zatímco tedy 38 měsíců starý Apple iPhone 3GS dostane na podzim bohatý iOS6 update ochuzený jen o ty nejprémiovější funkce a další aktualizace systému mohou následovat, zatímco 16 měsíců starý Google/Samsung Nexus S dostal v březnu všechny novinky poslední verze Androidu Ice Cream Sandwich a další aktualizace mohou následovat, telefony s Windows Phone dostanou chudou 7.8 aktualizaci, která přinese jen drobné změny, a šmitec. Je nám líto, ale vstoupili jste do slepé uličky. Jinými slovy, o vlajkové lodi platformy i výrobce, o Nokii Lumia 900, která se u nás má oficiálně začít prodávat za bezmála patnáct tisíc korun teprve zítra (!) a ani v zahraničí se na pultech příliš dlouho neohřála, lze již v tento moment říci, že je v ohledu aktualizace operačního systému naprosto mrtvá.


Nexus S coby "čistý Android" pro Google vyrobil Samsung

Můžete namítnout: telefon mi přece s dosednutím Apolla nepřestane jen tak ze dne na den fungovat. Ano, máte pravdu, ale uvědomte si, že jste majiteli smartphonu, a ne nějakého seniorského telefonu za tisíc korun. Když si obvykle kupujete smartphone, činíte tím perspektivní rozhodnutí, jehož následkem je, že přístroj půjde s dobou a jeho softwarová životnost nebude mít jepičího trvání. Že se jeho schopnosti budou časem rozšiřovat. Že bude držet krok s trendy a okolním vývojem, jako například reflektoval nejnovější webové technologie a úspěšně čelil internetovým hrozbám. Tuto dosavadní samozřejmost jasně dokládá široký line-up konkurence. A vlastně jí potvrzuje i sám Microsoft, když u nových telefonů zaručuje minimálně osmnáctiměsíční podporu (což je jinde nepsanou jistotou). Současné majitele přístrojů se sedmičkovou řadou Windows Phone tak sice naštve ještě víc, ale nějak přeci musí reagovat na případnou pochybnost budoucích zákazníků, že skončí jako jejich opuštění předchůdci, ne?

Nokia se tak už potřetí v krátkém čase účastní pohřbu mladé (jen 4 vlastní modely telefonů!) platformy, která měla nadějnou budoucnost. A tentokrát v ten nejméně vhodný moment, kdy je společnost na pokraji krachu a rozjíždí novou obchodní strategii. Její současný stav by se dal po popsaných událostech definovat bez přehánění jako klinická smrt. Minimálně mediální tvář společnosti zůstane navždy znetvořená. Nynější hodnota akcií? Opět čtyřnásobný pokles od posledního měřeného období, tedy dva dolary/kus (odkaz).

A o tom že si Microsoft do Nokie nekopl naposledy nemusíme mít pochyby...

Hulán všemu nasadil korunu

Poslední hřebík do mé břišnice, která strádá pod ataky smíchu, zatlouká druhá Kristova instance, "nejváženější" internetový publicista a široko daleko největší chodící billboard propagující Microsoft (a aktuálně i Nokii) v jedné osobě - Radek Hulán (pokud se tak ona nadlidská bytost opravdu nazývá, o čemž lze pochybovat). Jeho poslední články na vás valí jednu perlu za druhou. Zdaleka největší koncentrace frků je ale k nalezení v tom s nadpisem Nokia Lumia 900 dostane Windows Phone 8 aktualizaci. Když odhlédneme od skutečnosti, že znění nadpisu je neoddiskutovatelně lživé, rád bych se pozastavil u několika jeho vět.

"Naopak jistý zmatený iDNES novinář píše cosi o tom, že Lumie budou prý za pár měsíců úplně k ničemu, protože 7.8 je menší než 8.0."
Radek Hulán

V citaci jde o reakci na článek Microsoft zatlouká další hřebík do rakve Nokie. Lumie jsou mrtvé. Podle této logiky se ale mezi novináři šíří přímo epidemie "zmatenosti". Jen z těch českých lze vybrat tyto odkazy: Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh, Týden mobilně 135. - 23. června 2012: Windows Phone 8, vlastnosti systému, pomůže Nokii? (video), T-Mobile v Německu nebude prodávat Lumii 900; prý nedostane upgrade na WP8, Chytré telefony Lumia značky Nokia nepůjdou aktualizovat na Windows Phone 8, Windows Phone 8 - jak si Nokia opět vystřelila ze zákazníků, Stěžujete si na krátkou podporu iOS zařízení? Microsoft nebude podporovat ani zatím ještě nepředstavenou Nokii Lumia 900 . Všichni tito autoři se shodují nebo jasně poukazují na to, že Nokia a zejména její aktuální nabídka utržila značný šrám. Kdo je tedy zmatený: zabedněný (my)egoista, nebo desítky profesionálních novinářů?

"Microsoft to udělal chybně -> nabídne i pro Lumia 900 řadu funkcí z chystaných WP8, jako je nová home obrazovka, integrovaný Skype, .... "
Radek Hulán

Integrování Skype funkcí do současných telefonů je prozatím naprostý výplod Hulánovy fantasie. Nic takového dosud nebylo oficiálně oznámeno. (Aktualizace ze 3. února 2013: Verze 7.8 je již k dispozici a NEOBSAHUJE plnou integraci Skype jako v případě Windows Phone 8.)

"Z mého pohledu má přesto Nokia velké pozitivní plus ->
můžete se kvalifikovaně rozhodnout, ještě před
zahájením prodejů v ČR, zda jít do výborné
Lumia 900 dnes, anebo počkat na podzim
na Nokia WP8 telefon a vzít k tomu i
Windows 8 tablet."
Radek Hulán

"Pozitivní plus"? Ono existuje nějaké "negativní plus"? Nebo je to v takovém případě "negativní minus"? Dobře, pokud vynechám slovo "pozitivní", už asi větě začínám trochu rozumět. Co je to ale za klad, že se můžete o koupi rozhodnout?! U iPhonu se rozhodnout nemůžu? U Samsungu mi strčí do ruky nejnižší model, zkasírují mě za high-end a vystrčí ze dveří? Boha jeho...

"A je známka serióznosti Nokie, že informaci
o WP7.8 či 'WP8 Lite' máme."
Radek Hulán

Serióznosti Nokie? Informaci přeci oznámil Terry Myerson z Microsoftu! Nokia to jistě bude tutlat, jak jen bude v jejích silách... A ano, každý budoucí majitel už dnes starého WP7.5 telefonu (který se jistě bude bezostyšně prodávat až do nástupu Apolla) hltá nejčerstvější novinky z IT světa a je seznámen s tím, že od příštího roku má s aktualizacemi útrum. A kdyby náhodou ne, "jistě" mu vše otevřeně vysvětlí ochotný prodavač v kamenném obchodě. Mimochodem, kde se informaci dočtu na oficiálním webu? Nikde!

A navíc "rADo" nemá ani smysl pro humor, když se chopil své oblíbené role cenzora poté, co jsem umístil lehce jízlivou parafrázi na nadpis nedávných článků do jeho fóra ve znění "Jak za pět měsíců připravit kompletní zkázu pro Lumii 900" . :-) (Touhle ubohou a již ohranou rádoby sebeparodií to v žádném případě nezachrání.)

Závěrečné poznatky

A co z toho všechno plyne?

1) Telefony značky Nokia nemají (dlouhou) budoucnost.

2) Nikdo se nemůže divit konspiračním teoriím, že Elopa coby sabotéra do Nokie nasadil sám Microsoft, aby ji mohl vlásek před bankrotem za hubičku pohltit. Absurdita nedávných událostí s takovou fantasmagorii plně koresponduje.


Akce "Sejmul mě Windows phone" přišla do ČR v "pravý" čas

4) Minoritní podíl Windows Phone je zasloužený.

5) Podle Elopa je mít Android jako čurat si do kalhot pro ohřátí. Podle této logiky je tedy zákonitě použití Windows Phone jako pokálet si obličej po požití nadměrné dávky Gutalaxu.

6) Rada pro případ, že narazíte na akci "Sejmul mě Windows Phone": ať už dřímáte v ruce třeba rozšlápnuté rajče, v žádném případě se nevsázejte o to, čí obsah ruky shnije dřív. Prohrajete.

7) Radkovi nelze věřit ani slovo. Ale to už dávno víte. :-) Jsem moc zvědav, jak se zachová, až bude jeho Lumia 900 generaci stará. Vsadím se, že navzdory obhajobě WP 7.8 přesedlá (Aktualizace ze 13. listopadu 2012: nezklamal :-)). Škoda že mu ale nedojde, že ne každý "přehazuje miliony lopatou" jako on.

A nepřipomíná vám to něco..?

Žádné komentáře: